آیدا

چند روزی رو در یکی از خانه های بهداشت جنوب شهر میگذرونیم ، در کنار رزیدنت پزشکی خانواده میشینیم ، نظارت میکینم و گاهی در ویزیت بیماران باهاش همکاری میکنیم ! امروز مشغول معاینات روتین بچه ها بودیم ،معایناتی که قبل از ثبت نام در مدرسه باید انجام بشه و توسط پزشک تایید بشه ،دخترکی 7 ساله اومده بود ، خیلی آروم و معصوم ! حین معاینات کلی با من همکاری کرد ،عین یک آدم بزرگسال و مستقل برخورد کرد و برخلاف بقیه شون گریه و زاری نکرد و خودش رو برای مامانش لوس نکرد ! موقع گرفتنِ شرح حالِ روانپزشکی متوجه شدیم که پدرش سرطان داره و هر روز درد میکشه و بچه هم از درد و رنج پدرش هر روز اشک میریزیه ... (با خودم فکر کردم این رنجی نیست که در توان یک بچه ی هفت ساله باشه )

معاینات تموم شد ،خداحافظی کرد و رفت ...

پنج دقیقه ی بعد برگشت ، دستبندش رو از دستش باز کرد و داد به من ، گفت : "اینو نمیخوام ، باشه مال تو!"

 من چند لحظه شوکه بودم و نمیفهمیدم چی میگه... یهو یادم اومد که موقع معاینه کردن برای اینکه بیشتر باهام راحت باشه و نترسه باهاش حرف زدم،اسمشو پرسیدم ، بهش گفتم چه دستبند خوشگلی داری و این جور حرفا که آدم با بچه ها میزنه تا سرگرمشون کنه ! 

اما

این دختر، بچه نبود ! بزرگ شده بود ، بیشتر از چیزی که به نظر میومد ... 

دستبندش رو گذاشت کف دستم ،یک لبخند مصمم زد و رفت و من خیره شدم به اون مهره های آبی تو گودی دستم ... در طول مسیر برگشتم به خونه این دستبند رو بستم دور مچم ، تماشاش کردم و به خیلی چیزها فکر کردم ... به آدم هایی که بزرگ به دنیا میان ...

+ قبلا از تخصص اطفال حرف میزدم ،نمیدونم چرا و چطوری افتاده بود توی کله م ، بعد کم کم از سرم افتاد ، دیگران گفتند درآمد خوبی نداره، سختی کار و کشیکش زیاده ، طولانی و طاقت فرساست ، موقعیت خوبی نداره و این جور چیزها ... کم کم توی ذهنم کمرنگ شد ...البته این حرفهای دیگران بهانه بود ، میخواستم تنبلی و بی ارادگی خودم رو پشت این دلایلِ عامه پسند قایم کنم ! و موفق هم شدم ! هه! آدمی که خودش رو گول بزنه و برای دل خودش هم دنبال بهانه بگرده نوبره والا! 

اما امروز ... این دخترک تمام اون بهانه ها رو ازم گرفت !(اسمش آیدا بود) امروز آیدا این کار رو کرد ... آخ آیدا ...آیدا...آیدا ... آخه تو یهو از کجا پیدات شد؟ آخه چی بگم بهت من ؟ این دل رو بیدار نکن ... اگه بخوام به رویاهاش بها بدم چیزی ازم نمیمونه ...میفهمی آیدا ؟ میفهمی چی میگم؟


About me
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان